0 Kč

ARRI extender ALURA 1.4x LDS

ARRI extender ALURA 1.4x LDS

While compatible with zoom and prime lenses, the ARRI Alura LDS Extender 1.4x Lens is specially designed for ARRI/Fujinon Alura zoom lenses.

Více o produktu

233 790  193 214,88  bez DPH

K dispozici na objednávku do 14 dnů

Máte dotazy? Neváhejte se na nás obrátit.
+420 721 156 350

Detailní popis produktu

It extends the focal length range of the lens by a factor of 1.4 with a loss of only one or two T-stops at full aperture, and it transfers lens metadata to the camera based on the ARRI Lens Data System (LDS) protocol. Most ALEXA cameras automatically recognize the extender and display the correct lens data.

The extender attaches between the camera's PL mount and the PL mount of the lens. Lightweight and featuring this simple design, it provides an affordable solution for independent filmmakers, nature photographers, schools, and pretty much every other type of user. With this extender among your gear, a couple of Alura zoom lenses can be used as multiple lenses with only little or no change in the optical quality.

Key Features

  • Multiplies the focal length by a factor of 1.4x with a loss of only one or two T-stops at full aperture
  • LDS metadata transfer
  • Automatic extender identification with most ALEXA cameras
  • Specially designed for ARRI/Fujinon Alura Zoom Lenses but also compatible with other ARRI/Fujinon or ARRI/ZEISS lenses

Combination Results

  • LDS Extender 1.4x + Alura Zoom T2.6 18-80mm = T3.7 25-112mm
  • LDS Extender 1.4x + Alura Zoom T2.6 45-250mm = T3.7 63-350mm
  • LDS Extender 1.4x + Alura Zoom T2.8 15.5-45mm = T4.0 22-63mm
  • LDS Extender 1.4x + Alura Zoom T2.8 30-80mm = T4.0 42-112mm

Additional information

Značka

O značce (plugin BRANDS)

ARRI
ARRI

Společnost ARRI byla založena v roce 1917 v Mnichově a je největším výrobcem profesionálního filmového vybavení na světě. Firma se zabývá každým aspektem filmového průmyslu, jako je inženýrství, design, výroba, zařízení pro pronájmy, řešení studiového osvětlení, výroba a distribuce filmů, postprodukce, laboratorní služby a vizuální efekty. Akademie filmového umění a věd udělila ARRI již devatenáct ocenění za technický vývoj.

O značce

Společnost ARRI byla založena v roce 1917 v Mnichově a je největším výrobcem profesionálního filmového vybavení na světě. Firma se zabývá každým aspektem filmového průmyslu, jako je inženýrství, design, výroba, zařízení pro pronájmy, řešení studiového osvětlení, výroba a distribuce filmů, postprodukce, laboratorní služby a vizuální efekty. Akademie filmového umění a věd udělila ARRI již devatenáct ocenění za technický vývoj. www.arri.com

Doporučené produkty

Copyright © 2022 FILMTAPE. Všechna práva vyhrazena.
usercartcrossmenucross-circle
My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.