0 Kč

ARRI filtr FSND 1.8 6.6x6.6"

ARRI filtr FSND 1.8 6.6x6.6"

With technology taken from the ALEXA Mini and the AMIRA internal filters, ARRI introduces a line of external front full spectrum neutral density filters.

Více o produktu

27 090  22 388,43  bez DPH

K dispozici na objednávku do 14 dnů

Máte dotazy? Neváhejte se na nás obrátit.
+420 721 156 350

Detailní popis produktu

The 6.6 x 6.6" Full Spectrum ND 1.8 Filter absorbs 6 stops of light to reduce very bright illumination conditions, allow use of wide apertures, or add blur and motion effects to a subject during long exposures.

ARRI uses SCHOTT B270i glass for absolute flatness and pure neutral color rendition and hydrophobic and oleophobic coating for easy and fast cleaning. ARRI coated filters provide lower reflectivity in the visible spectral range between 400 and 750nm and higher reflectivity in the near-infrared spectral range to produce a high dynamic range, improving color, neutrality, and contrast. Each filter has a unique engraved barcode for inventory and ID purposes and comes with a protective Cordura pouch lined with MICRODEAR anti-static cleaning cloth.

Benefits

  • Full spectrum neutral density filters from ALEXA Mini and AMIRA now as front filters
  • High contrast and true color transmittance for HDR capture
  • Multiple layers of coating for easy cleaning and prolonged filter life
  • Long-lasting Cordura pouches lined with MICRODEAR anti-static cleaning cloth
  • Fast inventory tracking through unique, laser-engraved barcodes

Additional information

Značka

O značce (plugin BRANDS)

ARRI
ARRI

Společnost ARRI byla založena v roce 1917 v Mnichově a je největším výrobcem profesionálního filmového vybavení na světě. Firma se zabývá každým aspektem filmového průmyslu, jako je inženýrství, design, výroba, zařízení pro pronájmy, řešení studiového osvětlení, výroba a distribuce filmů, postprodukce, laboratorní služby a vizuální efekty. Akademie filmového umění a věd udělila ARRI již devatenáct ocenění za technický vývoj.

O značce

Společnost ARRI byla založena v roce 1917 v Mnichově a je největším výrobcem profesionálního filmového vybavení na světě. Firma se zabývá každým aspektem filmového průmyslu, jako je inženýrství, design, výroba, zařízení pro pronájmy, řešení studiového osvětlení, výroba a distribuce filmů, postprodukce, laboratorní služby a vizuální efekty. Akademie filmového umění a věd udělila ARRI již devatenáct ocenění za technický vývoj. www.arri.com

Doporučené produkty

Copyright © 2022 FILMTAPE. Všechna práva vyhrazena.
usercartcrossmenucross-circle
My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.