0 Kč

ARRI objektiv Ultra Wide Zoom 9.5-18 mm T2.9 (F)

SKU: K2.0001686 Categories: , ,

ARRI objektiv Ultra Wide Zoom 9.5-18 mm T2.9 (F)

The 9.5-18mm T2.9 Ultra Wide Zoom Lens from ARRI has been designed for both current and future large-sensor HD cameras.

Více o produktu

1 558 490  1 288 008,26  bez DPH

K dispozici na objednávku do 14 dnů

Máte dotazy? Neváhejte se na nás obrátit.
+420 721 156 350

Detailní popis produktu

This super-wide angle, near-telecentric zoom delivers optimal image quality, suiting it for plate shots and other VFX applications. It covers large formats up to the current ARRI Open Gate 33.6 mm image circle and is future-proofed for image circles ranging up to 34.5 mm.

The UWZ 9.5-18mm has a fixed entrance pupil position for the entire range of the zoom, and its very low distortion rate ensures straight lines even at its close focus of 21.6". Its stainless steel PL mount includes an Lens Data System (LDS) interface for transmitting the lens data key to so many FX shots. Frame illumination remains uniform to the very corners of the image, and there is virtually no breathing when focusing the lens.

A multi-layer lens coating minimizes flares and glare, helping to provide the accurate color rendition, resolution, and skin tones for which ARRI/Zeiss is known and matching other lenses in the ARRI spectrum. Additional UWZ 9.5-18mm features include focus marks in feet, an integrated support foot, a clickless aperture for smooth iris pulls, exchangeable matte box interfaces, and a 112mm-maximum barrel diameter.

Key Features

Covers up to current Open Gate sensor size, future-proofing with image circle of 34.5 mm
PL mount with LDS interface for lens data transfer
One fixed entrance pupil over the whole zoom range and extremely low distortion, even at close focus
Uniform illumination across the entire image frame
Optimal image quality and color rendition match those of other ARRI/Zeiss lenses
Virtually no breathing when focusing

Additional information

Značka

O značce (plugin BRANDS)

ARRI
ARRI

Společnost ARRI byla založena v roce 1917 v Mnichově a je největším výrobcem profesionálního filmového vybavení na světě. Firma se zabývá každým aspektem filmového průmyslu, jako je inženýrství, design, výroba, zařízení pro pronájmy, řešení studiového osvětlení, výroba a distribuce filmů, postprodukce, laboratorní služby a vizuální efekty. Akademie filmového umění a věd udělila ARRI již devatenáct ocenění za technický vývoj.

O značce

Společnost ARRI byla založena v roce 1917 v Mnichově a je největším výrobcem profesionálního filmového vybavení na světě. Firma se zabývá každým aspektem filmového průmyslu, jako je inženýrství, design, výroba, zařízení pro pronájmy, řešení studiového osvětlení, výroba a distribuce filmů, postprodukce, laboratorní služby a vizuální efekty. Akademie filmového umění a věd udělila ARRI již devatenáct ocenění za technický vývoj. www.arri.com

Doporučené produkty

Copyright © 2022 FILMTAPE. Všechna práva vyhrazena.
usercartcrossmenucross-circle
My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.