0 Kč

ARRI rámeček pro filtr 4x5.65" Rota Pola

ARRI rámeček pro filtr 4x5.65" Rota Pola

The ARRI Rota Pola Frame helps to reduce reflections and glare by filtering out light that has become polarized due to reflection from a non-metallic surface.

Více o produktu

18 690  15 446,28  bez DPH

K dispozici na objednávku do 14 dnů

Máte dotazy? Neváhejte se na nás obrátit.
+420 721 156 350

Detailní popis produktu

The light from the sun naturally becomes partially polarized due to reflecting off electrons in air molecules, causing the light to scatter into what appears as haze. A polarizing filter arranges, and filters, this directionally polarized light perpendicularly to the reflected light, allowing for the absorption of much of this light. This results in a noticeable reduction of glare and reflections from non-metallic surfaces and an increase in the saturation of skies and foliage.

A circular polarizer only differs from a linear polarizer in that it contains a quarter wave plane in addition to the linear polarizing filter. The addition of this quarter wave plane is to circularly polarize the linearly polarized light for the use of auto focus and exposure functions. Due to how the light is broken down and filtered with a linear polarizer, auto focus and exposure accuracy become skewed during use. When the light becomes circularly polarized, it permits the use of these functions.

Constructed from Water White glass for increased clarity as well as color fidelity, this filter is mounted within an aluminum-alloy filter tray for use in matte boxes that can accommodate ARRI F4 filter frames. To adjust the intensity of the polarization effect, an external dial on the filter tray allows for the independent rotation of the circular polarizer. Once the desired effect has been achieved, the filter tray's integrated lock can then be used to ensure that the position of the polarizer filter remains unchanged.

Compatible with matte boxes that can accommodate ARRI F4 filter trays.
Helps to reduce reflections and glare by filtering out light that has become polarized due to reflection from a non-metallic surface.
Polarizing filters arrange, and filter, directionally polarized light perpendicularly to the reflected light, allowing for the absorption of much of the light.
Clears up haze in distant landscapes and provides more saturated, vivid colors.
Strongest effect when used at a 90° angle from the sun.
2.3x filter factor reduces exposure by +1.2 stops.
Constructed from Water White glass for clarity and mounted within an aluminum-alloy filter tray.
Non-coated.
External dial on filter tray allows for the rotation of the polarizer filter to adjust the intensity of the polarization effect.
Filter tray's integrated lock can be used to ensure that the position of the polarizer filter and its effect remains unchanged.

Additional information

Značka

O značce (plugin BRANDS)

ARRI
ARRI

Společnost ARRI byla založena v roce 1917 v Mnichově a je největším výrobcem profesionálního filmového vybavení na světě. Firma se zabývá každým aspektem filmového průmyslu, jako je inženýrství, design, výroba, zařízení pro pronájmy, řešení studiového osvětlení, výroba a distribuce filmů, postprodukce, laboratorní služby a vizuální efekty. Akademie filmového umění a věd udělila ARRI již devatenáct ocenění za technický vývoj.

O značce

Společnost ARRI byla založena v roce 1917 v Mnichově a je největším výrobcem profesionálního filmového vybavení na světě. Firma se zabývá každým aspektem filmového průmyslu, jako je inženýrství, design, výroba, zařízení pro pronájmy, řešení studiového osvětlení, výroba a distribuce filmů, postprodukce, laboratorní služby a vizuální efekty. Akademie filmového umění a věd udělila ARRI již devatenáct ocenění za technický vývoj. www.arri.com

Doporučené produkty

Copyright © 2022 FILMTAPE. Všechna práva vyhrazena.
usercartcrossmenucross-circle
My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.